• Home
  • Makaleler
  • Koruyucu Rinoplasti – Preservation Rhinoplasty

Koruyucu Rinoplasti – Preservation Rhinoplasty

2016 da çok büyük bir rinoplasti toplantısı yapıldı. Benim 6 konuşmam vardı. Olivier Gerboult benim yolladığım bütün başlıkları kabul etmişti. Açık rinoplasti, kapalı rinoplasti tekniğinin üstüne 3. Bir başlık olarak kapalı yaklaşımla açık rinoplasti konuşmasını yapmıştım. Biliyorsunuz açık da değil kapalı da değil karışık yani karma rinoplasti tekniği demiştik. Son 1 yılda dorsum preservation tekniğini de ameliyatımız dahil etmeyi başardık. Yves saban ameliyatımızın yarısını değiştirdi. Çatıyı açmak, kapatmak ve rekontrüksiyon yapmak yerine koruduğumuz çatıyı asansör gibi indiriyoruz.

Yine Versay toplantısında Dr. Daniel, ki kendisinin 2 tane burun estetiği kitabı ve yüzlerce burun estetiği makalesi var. Son panel rinoplastinin geleceği ne olacak idi. Beni ve Yves Sabanı refere ederek limitli insizyon ile dorsum koruma tekniğini anlattı. Geçen hafta Daniel’in bir makalesinin basılacağını öğrendim. Başlık ise Preservation Rhinoplasti: a new revolution. Şimdi Bizim karma rinoplasti bu ameliyatı yeteri kadar anlatmaz oldu.Benim kitabımın adını da Daniel koymuştu öyle görünüyor ki tekniğimizin adını da o kayacak “Preservation Rhinoplasty” yani “koruyucu rinoplasti” diye çevrilebilir.

Plastik cerrahinin temel prensibi dokuya ve anatomiye saygıdır. Ameliyat tekniğimizi sürekli değiştiren prensip bu oldu. Neler mi yaptık alt alta sıralayalım.

  1. Burun ucu ve burun sırtı kıkırdaklarının perikondriyumunu koruyalım. Burun parlamasın, doku hasarı az olsun, deri atrofiye gitmesin
  2. Burun kaslarını koruyalım, burun kasları burun fonksiyonları için önemli. Seyhan Çenetoğlunun tabiriyle paralitik yani felçli burun olmasın.
  3. Burun ucunu yumuşak olmasını sağlayan pitanguy liagemtini koruyalım burun ucu yumuşak kalsın.
  4. Scroll ligamentini koruyalım çünkü scroll ligament burun kaslarını internal valve bağlıyor ve nefeste önemli.
  5. Kolumelladan geçen damar ve sinirleri koruyalım, burun ucu uyuşukluğu daha az olsun ve burun soğuklarda üşümesin. (Özellike Rusya gibi soğuk ülkelerde, ince derili insanların açık ameliyat sonrası burunları mavimsi bir renk alabiliyormuş)
  6. Burun sırt kıkırdağını koruyalım. Açık çatı olmasın. Hani diyorlar ya ameliyattan sonra burun sırtım genişledi, havaalanı gibi oldu. Parmağım araya giriyor vs.
  7. Septum kıkırdağını koruyalım. Septum kıkırdağı çok sık olarak çıkartılıp greft olarak kullanılıyor. Koruyucu rinoplasti de greft kullanımı çok az, bu nedenle septum kıkırdağını almıyoruz. Olası revizyonlarda septum kıkırdağı bankalanmış olarak duruyor. Septumdan kıkırdak çok alınırsa burun sabahları uyuduğunuz yöne doğru eğri olabiliyor.

Öğrenmek hep devam ediyor. İyileşmeyi hızlandıran, fonksiyonu artıran her türlü tekniği koruyucu rinoplasti konseptine ekliyoruz. İkinci burun estetiği toplantımızı kasım 2018 da yapacağız. Toplantımızın adı “Preservation Rhinoplasty” olacak.

Yandex.Metrica