• Home
  • Makaleler
  • Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Twitter (@bariscakir__) harika bir ileştim haline geliyor gerçekten. Twitter da, burnun estetik li olduğun nasıl anlarsınız dedim, harika cevaplar geldi. Bu cevapların benim için büyük önemi var.Çünkü doktor olmayan kişiler, tespitlerini paylaşıyorlar. Bir kişi twitterda burnun estetikli olduğunu izden anlarım dedi. Bu yazıyı burun estetiği sonrası kalacak izler için yazıyorum.

Açık rinoplasti yada açık teknik( açık teknik burun estetiği) tercih edilen hastalarda burun altındaki kolumella denilen orta ete kesi yapılır. Kapalı teknik de ise ameliyat burun deliklerinin içinden yapılır.

Her açık rinoplasti de iz kalır mı?

Her yara bir izle iyileşir, belli belirsiz olabilir yada gerçekten belirgin olabilir. Ne kadar iz kalacağıni belirleyen faktörlar şunlardır

Deri kalınlığı. kalın deride daha fazla iz kalır, ince deride daha az iz kalır

Cinsiyet. Erkek lerde daha fazla iz kalı, genelde daha kalın deri vardır ve daha yağlıdır

Cerrah. Cerrahın yara kenarlarının muntazam dikilmesi yara izini azaltır. Estetik dikiş

Deri tipi. sarı ve beyaz ırkta daha az iz kalır, esmer ve zencilerde yara iyileşmesi iyi değildir.

Yara iyileşme problemleri. Keloid bir yara iyileşme bozukluğudur. Yara aşırı kabararak iyileşir. Daha önce ameliyat oludunuz ve kabararak iyileştiyse keloide yatkınsınız demektir. Keloid daha sık kol, sırt omuz ve sternum üzerinde olur. Yüzde ve burun da nadir görülür

Kapalı teknik tercih edilen bir hastada burun alt etinde iz kalmaz. Ancak yapması daha zordur ancak bu konuda kendini geliştirmiş cerrahların, kullandıkları Açık ve kapalı teknikler arasında, başarı açısından fark yoktur.

Sevgiler

Yandex.Metrica